Kultura

Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:16
- To opowieść o fascynującym życiu, całkowitym oddaniu, o emocjach, o miłości i przyjaźni, o zadymionych klubach i narodzinach przecudownej muzyki. To opowieść o dwóch odległych światach, które się spotkały i zaczęły się wbrew wszystkiemu znakomicie uzupełniać - mówi Michał Nogaś o książce "Baronowa jazzu", która właśnie trafiła na półki księgarni.
Audio
  • Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa (Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki książki Baronowa jazzu
Fragment okładki książki "Baronowa jazzu"Foto: mat. promocyjne

Foto:
Foto: Wydawnictwo Czarne

Bohaterką książki jest - jak opisuje Michał Nogaś - "dziewczyna z bogatego domu, która nagle, jako dorosła i poważna dama, matka pięciorga dzieci, postanowiła rzucić wszystko, co miała - przywileje i przyjemności związane z pochodzeniem i pieniędzmi - i uciec do świata zadymionych klubów, ciemnych piwnic, do świata szaleństwa, które mógł dać jej tylko on: jazz".

 

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Pannonica Rothschild urodziła się w 1913 roku w rodzinie, która w ciągu zaledwie pięciu pokoleń przebyła drogę z frankfurckiej dzielnicy żydowskiej do grona bajecznie bogatej arystokracji. Jako dziecko ubrana na biało Nica spacerowała z siostrami oraz guwernantką po parku pełnym kangurów, wielkich żółwi, emu i zebr - zwierząt z egzotycznej kolekcji wuja Waltera. Jako nastoletnia debiutantka poznała i poślubiła barona Julesa de Koenigswartera, który nauczył ją pilotować samolot i porwał do château we Francji. Po wybuchu wojny Nica z dwójką dzieci w ostatniej chwili uciekła do Anglii, ale wkrótce wróciła na front, by działać w ruchu Wolna Francja. Wydawało się, że ma wszystko: dzieci, przystojnego męża i fundusz powierniczy. Ale na początku lat 50. usłyszała "'Round Midnight" Theloniousa Monka, legendy jazzu. Musiała go poznać...

Jej historię opowiada teraz reżyserka i pisarka Hannah Rothschild, której filmy dokumentalne - w tym "The Jazz Baroness" - prezentowano w telewizjach BBC i HBO. Pisuje do prasy, między innymi dla "Vanity Fair", "Vogue'a", "New York Timesa", "Spectatora" i "Harper's Bazaar". Jest wiceprzewodniczącą Festiwalu Literackiego Hay i członkiem zarządów National Gallery i Waddesdon Manor oraz - co w kontekście omawianej książki ma szczególne znaczenie - wnuczką jedynego brata Pannonici. "Baronowa jazzu" to jej pierwsza książka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji poświęconej niezwykłej kobiecie, której muzyczny hołd składały największe nazwiska jazzu!

(mk)

Zobacz więcej na temat: Jazz literatura Michał Nogaś
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Listy" Marka Hłaski. Prawdziwe oblicze polskiego Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:57
- Marek Hłasko jest pisarzem, który nadal znajduje największy oddźwięk w pokoleniu ludzi młodych, dwudziestolatków - przekonuje Andrzej Czyżewski, który w jednym tomie zebrał, opracował i opatrzył wstępem "Listy" Marka Hłaski. Książka ukazała się w przeddzień 45. rocznicy śmierci wybitnego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ismail Kadare: bezgranicznie ufam literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 23:20
Gościem "Klubu Trójki" był pisarz, o którym od blisko dwudziestu lat mówi się, że czeka na literackiego Nobla. Mówi się też, że jak mało kto naprawdę na niego zasługuje. Ismail Kadare udzielił wywiadu Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tiranie.
rozwiń zwiń